Metoda ZIP - 6 kroků ke Zničení Iracionálních Přesvědčení
Metoda, kterou zde uvádím, a jiné obdobné, vychází z racionálně emoční behaviorální terapie, vytvořil ji Albert Ellis v USA už v 50. letech minulého století. Zakládá na předpokladu, že rozum/myšlení, emoce a chování jsou vzájemně propojené. Dostaneme se do nějaké situace, nějak o ní začneme přemýšlet a naše vnitřní přesvědčení (postoj k té situaci) ovlivní naše emoce a výsledné chování. A zpátky.
Jak vidno, tak ale tato úvaha je ještě starší. V 1. století n. l. prohlásil Epiktetos: „Lidé nejsou vyváděni z míry věcmi, ale svými názory na ně.“
Princip metody ZIP není nic nového a není moje. Dovolila jsem si metodu trochu přizpůsobit a dát jí svůj název.
Jak vzniká úzkostné prožívání?
Potkáme se s nepříjemnou situací → hlavou nám proběhne komentář situace - iracionální přesvědčení → to v nás vyvolá nezdravou negativní emoci → ta vede k nezdravému sebedestruktivnímu chování. A znovu dokola: sebedestruktivní chování v určité situaci ovlivní to, jak ji budeme prožívat a zpětně posílí naše iracionální přesvědčení.
Příklady iracionálních přesvědčení:
- Absolutistické příkazy a požadavky: „To se mi nesmí stát.“ „Nesmějí mě neprávem obviňovat.“ „Nesmím se takhle chovat.“
- Příšernění: „Je to příšerné a hrozné, když…“
- Zobecňování: “Každý mě kritizuje.“, „Nikdo mě nechápe.“, „Všechno je na nic“., „Už to nikdy nebude dobré.“
- Vztahování: „Tereza se mračí, určitě se mračí na mě, něco se jí na mě zase nelíbí...“
- Destrukce pozitivního: „Tonda chce se mnou jet na kole, protože mu je mě líto..., abych nebyl sám...“ „Máma mě chválí, protože mě má ráda, neřekne mi „pravdu“, je to máma...“
- Zatracování sebe a druhých: „Nestojím za nic, když mě lidé obviňují a myslí si, že….“ „Ti, co mě obviňují, jsou špatní, hrozní, zlí.“
Zdravé negativní pocity: smutek, lítost, frustrace, podrážděnost, rozladěnost.
Nezdravé negativní pocity: panika, úzkost, deprese, vztek, závist, sebelítost, beznaděj.
Jak funguje ZIP?
- nepříjemná situace/událost
- iracionální myšlenky a přesvědčení, vzkazy k sobě
- nezdravé negativní emoce a nezdravé sebedestruktivní chování/jednání
- zpochybnění iracionálních myšlenek a přesvědčení (bod 2) – „Je to skutečně celé pravda?“, „Kde jsou důkazy, že je to opravdu tak?“, „Jaké důkazy hovoří proti?“, „Pomáhá mi ten vztek/úzkost, závist/sebelítost?“
- nové efektivní myšlení, postoje
- nové zdravé emoce, nové konstruktivní chování
Proč to dělat?
- Budete lépe zvládat náročné situace.
- Budete výrazně méně trpět úzkostmi a pocity bezmoci.
____________________________________________________________________________________________________
Metoda ZIP - 6 kroků ke Zničení Iracionálních Přesvědčení
Pracovní list
Krok 1.: Popište stručně situaci, která ve vás vyvolává nezdravé negativní pocity – paniku, beznaděj, vztek, sebelítost, závist atp. (např.: „Někdo mě kritizuje“, „Něco nevím“, „Kolega/yně se mnou nemluví“).
Krok 2.: Napište, co vás k situaci napadá – vaše myšlenky a přesvědčení, často jsou to vzkazy k sobě (např.: „To je děs“, „Jsem úplně k ničemu“, „Nejsem u nikoho oblíbený/á“, „Nesmí se takhle ke mně chovat“).
Krok 3.: Uveďte, co cítíte (např. bezmoc, úzkost, závist, strach…) a co děláte (např.: „Pořád na to myslím, vracím se k tomu, žere mi to čas…“, „Vzdám se, a už to znovu nezkusím“, „Urazím se, jdu pryč“).
Krok 4.: Snažte se zhodnotit, zda skutečně platí přesvědčení a vzkazy z bodu 2. Ptejte se: Je to celé pravda? Jaké důkazy hovoří pro? A jaké proti? Kam mě přesvědčení vede? (Př.: „Jsem k ničemu“ → „Asi to není úplně pravda, protože jinak spoustu věcí zvládám. Tohle se mi teď nepovedlo, ale minule jsem to udělal/a dobře. →Tento postoj „jsem k ničemu“ ve mně vyvolává sebelítost a depresi. → To mi nepomáhá“). Často tak dojdete k jejich zpochybnění. Napište, k čemu jste došli.
Krok 5.: Převeďte iracionální myšlenky (vzkazy) na racionální (namísto „To je děs“ → „Je to nepříjemné“; „Jsem k ničemu“ → „Tohle se mi nepovedlo“; „Nesmí se takhle chovat“ → „Byl/a bych radši, kdyby byl/a klidnější“).
Krok 6.: A nakonec popište, co budete cítit a co budete dělat na základě racionálních přesvědčení (př.: „zklamání“; „frustrace“; „No nic, stalo se.“; „Chybovat je lidské, příště si dám větší pozor.“; „Zjistím, jak to mělo být správně.“).
Celý dokument včetně pracovního listu si můžete stáhnout ve formátu PDF .
© Mgr. Miroslava Lívancová, 2020, www.psychosano.cz.