Psychoblog » Co je kraniosakrální terapie

31.12.2024

Co je kraniosakrální terapie

Cranium = z lat. lebeční kost, sacrum křížová kost.

     Kraniosakrální terapie (KST) je jemná neinvazivní doteková technika. Terapeut při ní pracuje jemným tlakem, tahem, silou nepřesahující 5 gramů na cm² - jako když máte na dlani malou minci. KST se řadí mezi alternativní terapie holistického (celostního) přístupu. 

     I když zmínky o práci s kraniosakrálním systémem a mozkomíšním mokem najdeme již v pramenech starého Egypta, Indie nebo Peru, za počátek moderního vývoje tohoto oboru se považuje práce amerického osteopata Dr. Williama Sutherlanda (1873-1954), který objevil existenci jemného rytmického pohybu - rozpínání a smršťování - lebečních kostí. Navzdory tehdejšímu (a leckde ještě i současnému) přesvědčení lékařské vědy, že lebeční kosti se pohybují pouze u dětí a v dospělosti srůstají, se dále věnoval sledování tohoto pohybu a poprvé tak popsal existenci nového, ale primárního rytmu (nezávislého na srdečním a dechovém rytmu). Nakonec došel k tomu, že pohyby lebečních kostí (cranium), kosti křížové (sacrum) a v důsledku toho i pohyby všech struktur v těle, jsou reakcí na působení biodynamických sil v mozkomíšním moku. Tento cyklus je trvalou ústřední součástí naší fyziologie.

     Na Dr. Sutherlanda navázali další. Na to, jak rytmus vzniká a co ho vyvolává, se v 70. a  80. letech minulého století soustředil tým vědců katedry osteopatie při Michiganské státní universitě pod vedením Dr. Johna Upledgera, amerického chirurga a osteopata. Tým složený z anatomů, fyziologů, biofyziků a bioinženýrů vedl experimentální výzkum na poli existence a klinického významu kraniosakrálního systému.  

     Dr. Upledger zmínil svoje překvapení z informace, kterou se dozvěděl na jedné přednášce v Izraeli, o existenci staré italské učebnice anatomie, kde Profesor Sperino již v roce 1920 konstatoval, že se lebeční kosti pohybují celý život a vědci toto zjištění pokládají ve zdejší oblasti (na rozdíl od anglo-americké oblasti) za samozřejmé.

     Na základě zjištěných faktů a získaných zkušeností ze svých výzkumů pak  Dr. Upledger vyvinul současnou metodu kraniosakrální terapie a vytvořil techniky, které kraniosakrální systém napravují/vylaďují.

     Podstatné je, že původ mnoha různých příznaků a patologických stavů na fyziologické i psychologické úrovni lze vysledovat právě v narušení kraniosakrálního rytmu. Při hladkém a bezchybném toku energie meridiánem, se oživí a uzdravují všechny orgány, které k danému meridiánu náleží, což je starý známý poznatek, na němž je založena například čínská medicína.

     Kraniosakrální terapie je účinnou léčebnou, ale i preventivní metodou pro celou škálu potíží, zejména psychosomatického původu, se kterými si často klasická medicína neví rady. 

     Délka jednoho ošetření je 60-90 minut. Klient při terapii leží v pohodlném oblečení, většinou na zádech, na měkkém lehátku. Terapeut pomocí přesně daných jemných hmatů, reps. doteků „naslouchá“ systému a poté pomocí jemných palpačních technik pomáhá reflexně ovlivnit systém.

    V KST se podobně jako v čínské medicíně nepracuje příliš s diagnózami, tělo se chápe jako celek a cílem terapie je nastolit v nefunkčním systému opět rovnováhu, pomáhá nastartovat samoléčebný proces těla. 

     Při pravidelném docházení 1x za 2-3 týdny (preventivně 1x za měsíc) začíná člověk využívat plně kapacitu svého mozku, obě hemisféry začínají rovnocenně spolupracovat a vynášet do vědomí vnitřní moudrost těla a jeho schopnost využívat náš skrytý potenciál. Při určitém významném prožitku se negativní myšlenka, která nás v těch okamžicích napadla a negativní emoce, která byla vyvolána, uloží do buněčné paměti. Touto terapií se rozpouští bloky v mysli. Uvolnění se při kraniosakrální terapii děje spontánně. V podvědomí a na buněčné paměťové úrovni se odblokovávají staré, nezdravé programy, startuje se samouzdravující proces, zvyšuje a rozšiřuje se naše schopnost sebeléčení. 

 

V textu bylo čerpáno z publikací: 

M. Kern: Dech života. Moudrost skrytá v těle. Fontána 2011.

T. Attlee: Velká kniha kraniosakrální terapie. Fontána 2022.

Z. Ocelíková: Kraniosakrální terapie I. a II. Skripta ke kurzu kraniosakrální terapie.

 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?